SinemaTR

Tolga Önalan

İstanbul Üniversitesi
İnternet Sitesi
Beta aşamasında olan sinematr, online ve sosyal sanat platformu oluşturma amacı taşıyor. Şu an gelinen aşamada, kullanıcılar film ve dizilere oy verebiliyor, favorilerine ekleyebiliyor, bir filmi izlediklerine ekleyip kendi izleme listelerini oluşturabiliyor ve izlemek istedikleri filmleri ayrı bir şekilde listeleyebiliyor. Tüm bu listelerini, kendi profil sayfasından rahatlıkla görebiliyor. Yorum bölümü ile, filmlere ve dizilere kendi yorumlarını katabiliyorlar.

Kullanıcılar bir filmle ilgili sayfaya girdiğinde; o filmle ilgili yapılmış haberlere, yapılan yorumlara, oyuncularına, konusuna, resimlerine, vizyon tarihine, türüne ve ülkesine ulaşabiliyor. Tüm bu bilgileri tek sayfa üzerinden, rahat bir şekilde alabiliyor.

Bir oyuncunun sayfasına girdiğinde; o oyuncu ile ilgili yazılmış özgün biyografiye, o oyuncunun isminin geçtiği bütün haberlere, resimlerine, oynadığı filmlere ve dizilere aynı sayfa üzerinden ulaşabiliyor.

İleride gelinecek olan aşamada; müzik, tiyatro ve kitap bölümleri eklenecek. Bu özelliklerle birlikte, siteye giren kullanıcı, bir sanatçının sayfasından; yaptığı müziklerden yazdığı kitaplara, oynadığı filmlerden yazdığı dizilere, biyografisinden resmine kadar; kişinin sanat hayatına dair her şeye aynı sayfa üzerinden ulaşabilecek. Diğer kullanıcılarla arkadaş olup; arkadaşlarının izlediği filmleri ve dizileri; okuduğu kitapları ve gittiği tiyatroları anlık olarak görebilecek. Onlarla site üzerinden mesajlaşıp, fikir alışverişinde bulunabilecek. Türkiye'nin en geniş ve en ayrıntılı sosyal sanat platformu oluşturulmaya çalışılacak.

Site ilk aşamada, "istisnalar dışında" sadece Türk sanatçıları, Türk filmleri ve Türk dizileri ile yayın hayatına başladı. Şu an sitede 358 Türk Filmi, 18 Türk dizisi, 3050 Türk oyuncusu (200 tanesinin içeriği girildi), 110 haber ve 173 tane üye bulunmakta. İleriki aşamalarda, öncelikle Avrupa sinemasının daha sonra Dünya sinemasının sisteme eklenmesi planlanıyor. İçerikler, tamamen özgün girildiği ve maddi sıkıntılardan dolayı projeyi tek başıma yürüttüğüm için; biraz yavaş ilerliyor.

Girilen bütün içerik tamamen özgün olarak, şahsım tarafından girildi. Basın bültenleri dışında, herhangi bir kopya içerik sitede bulunmamakta. Sanatçıların resimlerinden biyografisine, filmlerin özetlerine ve haberlere kadar tamamı özgün. İleriki aşamalarda, kullanıcıların siteye içerik eklemesi ve eklediği içeriklerden puan kazanarak; kazandığı puanlar ile çeşitli sanat aktivitelerine hediye bilet göndermeyi planlıyorum.

Site kısa zamanda da olsa, büyüme gösterdi. Alexa verilerine göre, Türkiye'de en çok girilen 6.000 siteden biri ve Google'ın siteye verdiği Pagerank değeri ise "4".

2010 yılında düşündüğüm projeyi ilk blog olarak açtım. Blog'un yetersiz kalmasıyla, her şeyi sil baştan yaparak siteyi 2015 yılının Ocak ayında bu projeye dönüştürdüm.
İnternet Sitesi