SANAT +

Ayşe DÖĞENTAŞ

Beyta Polat

Aydan Şirin Pekcan

Ankara Üniversitesi
Televizyon Programı (Eğitim, kültür, sanat, müzik vb.)

Türkiye’de devlet tiyatrosu ve özel tiyatro olarak toplamda 783 adet tiyatro ve bu tiyatroların toplamda 287.214 koltuk kapasitesi bulunmaktadır. Tiyatro salonları ve koltuk sayısı her geçen yıl daha artmakta ve seyircilerin de ilgisi bu yönde doğru orantılı bir artış göstermektedir.

Bu bağlamda tiyatroya artan ilgi, beraberinde tiyatro yapılanmasını, tiyatroda iş dağılımını ve bir oyunun sahnelenme aşamalarının merakını da seyircide uyandırır denilebilir.  Sanat + bu bağlamda, özel bir tiyatrodaki iki farklı görevdeki insanın tiyatro oyununun hazırlığına ve gösterilme sürecine nasıl baktığını anlatacaktır.

Özel bir tiyatroda sahneye koyulan bir tiyatro oyununun gösterim sürecini bir sanatçı olarak oyunun yönetmeninin ve bir idareci olarak yönetim kurulu üyesinin bakış açısından karşılaştımalı olarak ekrana yansıtmak programın amacıdır.

Proje, konusuna uygun olarak devlet desteği almadan 56 yıldır gösterim yapan Ankara Sanat Tiyatrosu’nda çekilecektir. 1963 yılında kurulan ve Ankara’nın en eski özel tiyatrosu olan Ankara Sanat Tiyatrosu programın temasına uygunluğu ve görsel zenginliği açısından bu programın ana mekanı olarak seçilmiştir. Bir tiyatro oyununun hazırlanmasını sağlayan yönetmen ve idareci röportajları programa yön verecektir. Yönetmen ile idareci ile yapılan röportaj ile bir karşılaştırma sunulacaktır. Projede üst ses kullanılacaktır. Projede bir sunucu olacaktır.

Televizyon Programı (Eğitim, kültür, sanat, müzik vb.)