"YapımBöyle Film" - YouTube kanalı

Yasin Yavuz

Marmara Üniversitesi
Sosyal Medya Projesi, Sosyal Sorumluluk Projesi, Halkla İlişkiler Projesi (Youtube, Vlog, Instagram, Twitter, Facebook, Google+)

YapımBöyle Film, konular ve olaylar hakkında ön yargılarımızı tartışan bir sosyal medya projesi. Herkesin aynı şeyi düşündüğü toplumumuzda, YouTube izleyicilerimize farklı birer bakış açısı sunmayı ve bunu mizah ögesi ile harmanlayarak yapmayı hedefledik.
İsmimizi "Yapım" kelimesinden türetip, sonuna Böyle ekleyerek içeriklerimizin özetini vermeye çalıştım. Hem içerisinde bir prodüksiyon göndermesi olsun, hem de "ben böyleyim, böyle bir fikre sahibim" mesajı versin istedim. Sonuna "Film" ekleme sebebimse, bazen kanalda sinema içerikleri de üretmemiz vesilesiyle oldu. (Ufak bir film eleştirisi videosu, okulda çektiğimiz amatör kısa filmlerimizi izleyicilerimizle paylaştığımız videomuz gibi)
Video içeriklerini, sunucumuzun o an konuşmayı isteyebileceği konu önerileri vererek, doğaçlama şekilde çekiyorum. Aslında sunucu ile sohbet ediyoruz, daha sonra kamera arkasından gelen konuşmalarımı kesiyor ve sunucunun akıcı bir biçimde anlatışını sağlıyorum. Videoların çekimini bir Aynasız DSLR ile, kurgusunu da Adobe Premiere Pro programı ile yapıyorum.
Video yüklemelerini genelde her hafta cuma gübü 18.00'de yapıyorum. Kitlemizin en aktif olduğu günün cuma, saatinse 17-21 arası olduğunu tespit ettim.
Video içerisine kitlemizin yaş itibariyle diğer sosyal medya platformlarını da kullandığını varsayarak, Instagram, Facebook, Twitter gibi hesaplarımızın linklerini ekliyorum. Özellikle Instagram hesabımıza YouTube içeriklerinden birçok izleyici geliyor. Instagram hesabımızı (http://instagram.com/yapimboyle) ayrıca yönetiyor ve orası için de öne çıkarıcı yöntemler kullanıyorum. Yeni videolar için geri sayımlar, videoların kamera arkası klipleri, çok sevilen bazı kısımları içeren küçük klipler, yine videolarda çok sevilen söylemlere dair statik tasarımlar paylaşıyorum. Instagram'ın hikaye, soru-cevap, canlı yayın gibi özelliklerini kullanarak YouTube'dan katbekat hızlı şekilde izleyici geri dönüşü alıyorum. Ayrıca profesyonel bir iş olmadığından dolayı, bağış yaparak destek vermek isteyenler için bir Patreon hesabı da açtık.
Sunucumuz etkileşimi artırabilmek adına, videolarda anlattığı konuyu bazen bölüp, izleyicilere bu konuda ne düşündüklerini ve fikirlerini yorum bölümü ile paylaşabileceklerini hatırlatıyor. Bu, birçok insanın; özellikle de anlatılan konuya getirdiğimiz farklı bakış açısına katılan ve/veya buna şaşıran insanların olumlu-olumsuz eleştirilerini bizimle paylaşmasını sağlayıp dolayısıyla da etkileşimin ve videoların önerilenlere düşmesi ihtimalini artırıyor.
İçeriklerimiz en çok "Dile Getirilmeyenler" ismini taşıyan formata ait videolardan oluşuyor. Aynı zamanda 14 Şubat, 8 Mart gibi günlerde de; ırk, cinsiyet, din gibi bazı ayrımcılıkları eleştiren iki video oluşturduk.
Bu formatlar dışında Ya Gerçek Olsaydı isminde, filmlerden yola çıkan bir format daha ürettik. Ancak Dile Getirilmeyenler kitlemizin daha çok sevdiği bir format olduğu için, Ya Gerçek Olsaydı'ya yeni şeyler yazamadık.
Ayrıca sevdiğimiz bir şarkıcının bir şarkısına, hiçbir anlaşma ve sözleşme olmadan, tamamen "fan-made" şekilde bir müzik klibi çektik. Kitlemizi ölçmeyi ve onlara farklı format ve medya şekilleri göstermekten memnun oluyorum. Bu sayede gideceğim ve kanalı götüreceğim yönü daha iyi anlıyor ve üretkenliğimi daha doğru yönlendirebiliyorum.
İçeriklerimizde elbette ki dini, siyasi ve ahlaki hiçbir konuya yer vermiyoruz (önyargıları eleştirmek dışında). Toplum vicdanını sarsabilecek söylemlerden, insanları veya kesimleri incitebilecek ifadelerden uzak duruyor ve bunlar üzerinden komedi oluşturmuyoruz.
An itibariyle izleyici sayımız yaklaşık 81 bin. Ortalama görüntülenme süremizi, yaş grafiğimizi, oynatma konumlarımızı ve cihaz istatistiklerini sisteme yüklediğim 5 jpeg uzantılı dosyayla inceleyebilirsiniz.
Hali hazırda bu yeni medya platformuna ciddi emek veriyor ve ileride kitlemizin ve içeriklerimizin artacağına inanıyorum.

Sosyal Medya Projesi, Sosyal Sorumluluk Projesi, Halkla İlişkiler Projesi (Youtube, Vlog, Instagram, Twitter, Facebook, Google+)