videolûgat

Burak Örnek

Burak Kaya

Beykent Üniversitesi
Sosyal Medya Projesi, Sosyal Sorumluluk Projesi, Halkla İlişkiler Projesi (Youtube, Vlog, Instagram, Twitter, Facebook, Google+)

Eski Kelimelere Yeni Anlamlar: videolûgat

 

“İnsan sadece akılla doğru yere ulaşamaz. Akıl, insanın bir yere nasıl gideceğini bulmaya yarar. Nereye gideceğini ise gönül belirler. Gönül gemisini yüzdüren ise dildir. Dili oluşturan ise kelimeler...”

 

Dil, yani kelimeler zenginleştikçe gönül kuvvetlenir ve doğru yönü bulmayı kolaylaştırır diyebiliriz. Peki kelimeler nasıl zenginleşir? Kabaca iki yolu var diyebiliriz. Birincisi kelimelerin sayıca artması. Diğeri ise kelimelerin yeni anlamlarla zenginleşmesi.

İşte videolûgat bunların ikincisine katkıda bulunan yeni nesil bir proje olarak ortaya çıktı. Sosyal medya platformlarında paylaştığı her içerik ile yeni bir kelimeye yeni bir anlam kazandırıyor. Her biri 1 dakikalık bir görüntü, bir kelime, o kelimeye kazandırılmış yeni anlam ve bütününü anlatan bir açıklamadan oluşan paylaşımlar, arşivlenerek dijital bir sözlüğe dönüşüyor.

Eşi benzeri olmayan bu konsept, 1 Mart 2019 tarihinde ilk içeriğiyle Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube'da yayın hayatına başladı.

Görüntüler şehrin içinde yapılan doğaçlama çekimlerden oluşuyor. Sonrasında bu görüntüler yeni kelimelerle isimlendiriliyor, kelimelere ise yepyeni anlamlar yükleniyor. Ardından videolar yayına hazır hale getiriliyor.

videolûgat aynı tarzda içeriklerin, düşünmeden ve hızlıca tüketildiği bugünün medyasına, gerçekten farklı ve düşündüren içeriklerle farklı bir tat getiriyor.

(Sisteme yüklenen örnek eser, videolarımızdan sadece bir tanesidir. Yüklenen eserin metin açıklaması da şu şekildedir: "Hayat en ağır yükleri yükler. Bazen yükün kendisi olur. Kimini es geçer. Kiminin yükünü hiç hafifletmez. Zaman ve yaş ilerlese bile…")

Projemizin sosyal medyadaki sayfalarının linkleri :

(https://www.twitter.com/videolugat
https://www.instagram.com/videolugat/
https://www.youtube.com/channel/UCiZCxRZIkYFYH0qh42g1HMQ)

 

Sosyal Medya Projesi, Sosyal Sorumluluk Projesi, Halkla İlişkiler Projesi (Youtube, Vlog, Instagram, Twitter, Facebook, Google+)