Alin TAŞÇIYAN

Alin TAŞÇIYAN

1969 yılında İstanbul’da doğan Alin Taşçıyan İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulunda eğitimini tamamladı. Ardından 16 yıl boyunca Milliyet gazetesinde sinema yazarlığı, film eleştirmenliği ve muhabirlik pozisyonlarında çalıştı.

1994 - 2006 arasında dönem dönem TRT’de Bir Zamanlar, Genç Sinemacılar, Sinema Büyüsü ve Beyazperde adlı programları hazırladı.

İstanbul Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali ve Antalya Altın Portakal Film Festivali gibi ülkemizin pek çok köşe başı festivalinde başkanlık, jüri ve danışmanlık görevlerini üstlenen Taşçıyan, ayrıca yurt dışında Drama, Köln, Linz, Roma, Nünberg, Erivan, Pecs gibi festivallerde ana jüri üyeliği, Torino, Venedik, Rotterdam, Kiev, Cannes, Karlovy Vary ve Selanik film festivallerinde de FIPRESCI jürilerinde yer aldı.

Sinema yazıları da Milliyet Sanat Eki'nin yanı sıra farklı pek çok dergide yayınlanan Taşçıyan, ülkemizde SİYAD başkanlığı, Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI’nin başkanlığı görevlerini yürüttü. Mehmet Açar'la TRT 2'de yayınlanan Film Önü ve Film Arkası programlarında yorumculuk yapmaktadır.