Tülay TÜZÜN

Tülay TÜZÜN

Ankara’da doğdu. Gazi Üniversitesi İİBF İşletme bölümünden mezun oldu, Radyo-TV- Sinema dalında master yaptı. Radyoculuğa üniversite yıllarında özel radyoların açılışıyla başladı. 1992-1997 yılları arası Radyovizyon’da DJ’lik ve program yapımcılığının yanı sıra Genel Yayın Koordinatörlüğü görevini üstlendi. 

1997 yılında Radyo Mydonose’da yayıncılığa devam ederken TRT’nin ülke çapında açtığı ‘spikerlik sınavı’nı kazanarak TRT Erzurum Radyosu’nda göreve başladı.1998-2002 yılları arasında Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Erzurum Barosu’nda Fonetik-Diksiyon dersleri verdi; aynı dönemde Radyo-TV- Sinema dalında ‘yüksek lisans’ını tamamladı. İstanbul’da TRT kurum içi ve dışında eğitim vermeye devam ediyor.

2002 yılından bu yana TRT İstanbul Radyosu’nda TRT FM, Radyo 1, Radyo 3 ve TRT Nağme  kanallarında pek çok haber, müzik ve eğlence programı sundu. 2015 yılında radyo programında sanatçılarla yaptığı röportajlar “Milliyet Gazetesi Cadde” ekinde ‘Beş Çayı’ adlı köşesinde yayımlandı.

2006 yılında TRT Radyo 1’de yayınlanan Gün Ötesi programı ile RTÜK tarafından ‘Doğru ve Güzel Türkçe Kullanımı ve  ‘En İyi Radyo Haber Program’ ödüllerine layık görüldü. 2007 yılında TRT1 ekranında sunduğu; uyuşturucu bağımlılığı konusunda gençlere ve ailelere rehber olan 'Emin misiniz?' adlı program, Türk Tabipler Birliği'nce  ‘Basın Sağlık Ödülü'ne layık görüldü. Program 15 hafta boyunca her pazar TRT-1'de zanlı yayınlandı. 2008’de TRT1 ve TRT2 ekranında ‘Gündeme Dair’ ve ‘Yüzleşme’ siyaset ve tartışma  programlarının sunuculuğunu üstlendi. TRT-2 ekranında yaklaşık iki yıl hafta içi her akşam yayınlanan ‘Kültür-Sanat’ kuşak programını sundu. 

TRT Müzik ekranından canlı yayınlanan; aralarında TRT 50. Yıl Özel konseri, TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması Ödül Töreni, Radyo Sanatçıları Konserleri, Cumhuriyet Bayramı gibi millî ve Ramazan Bayramı gibi dinî bayramlara özel hazırlanan pek çok konserin ve anma gecelerinin sunuculuğunu yaptı, yapmaya devam ediyor. 

Kariyeri boyunca, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan katılımlı pek çok organizasyonda; TSKnin, İSEDAK, ICCI gibi kurum ve kuruluşların, çeşitli üniversitelerin etkinliklerinde sunucu ve moderatör olarak yer aldı. Televizyonda özel konser ve programların sunuculuğunun yanı sıra;  başta TRT Nağme ve TRT FM olmak üzere TRT’nin tüm radyo kanallarında dinleyenlerle ile buluşmaya devam ediyor.