Hayat Sahnesi

Kübra Nur Buluç

Erciyes Üniversitesi
Radyo Belgeseli

SİNYAL

MÜZİK            : Seyyan Hanım, Çalıkuşu

ESP                  : Hayat Sahnesi

ESP                  : Macide Tanır

MÜZİK            :Sema Mortiz, Hasret

ESP                  :

Azimleri karanlığı yenmek olan genç kızların ordusu içinde genç bir Erenköy Liseli idi Zehra Macide Tanır. Erenköy Kız Lisesi’ni birincilikle bitirdiğinde babası “Bu memleketin mektepli sanatçıya ihtiyacı var, olabiliyorsanız olunuz.” der ve Macide Tanır için tiyatronun yolu açılır. Galatasaray Lisesi’nde yapılan sınava girer ve aralarında Carl Ebert’in de olduğu hocalar tarafından konservatuvara kabul edilir  ve 1943 yılında profesyonel olarak Ankara’da sahneye çıkar. Başarısını şansına, güzelliğine bağlamaya ç alışanlar olur ama o bildiği yolda hiç eğilip bükülmeden yürümeye devam eder.

RÖPORTAJ               : Macide Tanır

ESP                            :

Tiyatronun tiyatro, sanatçının sanatçı olduğu zamanlarda Macide Tanır’ın değeri seyirci tarafından çok geçmeden anlaşılır. Dünyanın en ünlü yazarlarının acılı kadınlarını ve annelerini oynar. Bundan da hiç şikâyet etmez, aksine memnundur

RÖPORTAJ             : Macide Tanır

ESP                          :

2000'de yayımlanan ve anılarını kaleme aldığı "Tiyatronun Cadısı" isimli kitabında, "Tiyatroda genellikle anne rolü oynadım. Doğal olarak çocuklarım oldu. Annelik duygusunu onlarda tattım. O kadınlar olmasaydı ben olmazdım" der. Belki de bu ülkede bütün insanların üzerinde anlaştığı, hiçbir çelişkiye düşmediği tek şey Macide Tanır’ın çok iyi bir oyuncu olduğudur.

RÖPORTAJ              : Genco Erkal

ESP                          :

Tiyatronun hırslı ve başarılı kadını Tanır, 1985’e kadar Tiyatroya olan sevgisini her şeyin üzerinde tutmuş ,bir röportajında tiyatro sevgisine ilişkin şu ifadeleri kullanmıştır

RÖPORTAJ             : Macide Tanır

ESP                          :

Macide Tanır’ın tiyatro aşkına ve saygısına bütün oyuncular da saygı duyar. Karşılarında kim olduğunun bilinciyle yaklaşırlar. Tiyatronun cadısı derler onun için ama bunun nedeni ne kapris ne huysuzluktur. Tek derdi vardır, onun en kıymetlisi tiyatroya ve seyircisine hak ettiği değeri verebilmek.

RÖPORTAJ             : Perra Kutman

ESP                           :

1985’te Devlet Tiyatrosu sanatçılığından yasa nedeniyle mecburen emekli olduğunda hislerini “Bana artık tiyatro yapma diyorlar, bana artık nefes alma diyorlar” sözleriyle dile getirmiştir.

RÖPORTAJ             : Macide Tanır

ESP                          :

Sanat hayatı boyunca 65'i aşkın ödüle layık görülmüş, Anadolu'yu tiyatro yaparak gezmiş, sahnede ulaşamadığı seyirciye radyo yoluyla ulaşmayı başarmıştır.

SES                             :Yengeç Sepeti adlı filmden bir kesit

ESP                            :

Tanır, 6 Ağustos 1929’da henüz küçük bir kız çocuğu iken Pendik tren istasyonu yaşamındaki yolculukların ilkini belki de en önemlisini belirler. Okul töreni vesilesiyle Atatürk’ü karşılamak için oradadır.

RÖPORTAJ             : Macide Tanır

ESP                            :

Atatürk'ü görünce söyleyeceklerini unutur küçük Macide. Atatürk onu kollarından tutar kaldırır. “Benim için çok güzel şeyler söyleyeceğini biliyorum,kızım olur musun” der.  

RÖPORTAJ               : Macide Tanır

ESP                            :

Kızı olamaz belki ancak yıllar sonra Ziya Öztan'ın 1998 yapımı Cumhuriyet adlı filminde, Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ı oynama şerefine ulaşır.

SES                            : Cumhuriyet adlı filmden bir kesit

ESP                           :

Tanır, sanat hayatı boyunca gösterdiği dik duruşu, demokrat tavrı, Atatürk sevgisi ve tiyatroya olan tutkusuyla 65 ayrı ödülün sahibi, onlarca karakterin adı ve bugün tanıdığımız pek çok ünlü ismin ise  gelişmesine katkıda bulunur.

SES                          :Kenan Işık

ESP                          : Yaşamı boyunca Türkiye’nin aydınlık yarınları için eğitimin gücüne olan inancıyla gençlere destek olan Tanır, solunum yetmezliği sebebiyle 6 Şubat 2013 tarihinde ardında Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşımaya devam edecek geçleri bırakarak İstanbul’da vefat eder.

SES                           : Yekta Kopan’dan Macide Tanır’ın vefat haberi

SES                             :Macide Tanır

ESP                             :

Hayat Sahnesi programının sonuna geldik. Hoşçakalın.

SİNYAL                      : Seyyan Hanım, Çalıkuşu

 

 

SON

 

Radyo Belgeseli