Dedebiyat

HASAN DOĞAN

Doğu Akdeniz Üniversitesi (KIBRIS)
Sosyal Medya Projesi (Youtube, vlog, Instagram, Twitter, Facebook, Google+)

http://www.dedebiyat.xyz/proje-sonuclari/

Projenin Amacı: Sosyal medyanın vazgeçilmezi olan clickbait Türkçe anlamıyla tık tuzağı günümüzde ana akım dahil olmak üzere neredeyse tüm medya kuruluşları tarafından kullanılıyor. Tıklanmayı arttırmak üzere kurgulanan bu tuzak haberler abartılan başlıklar ile sunulup boş içerikle bizleri karşılıyor. Bu şekilde hazırlanan haberlerlerin amacının dışına çıktığı ve hiçbir gazetecilik unsurunu barındırmadığı bilinmektedir.

Dedebiyat projesi bu duruma farkındalık yaratmak adına hayata geçirildi. Dedebiyat  facebook sayfasındaki gönderiler aynı yukarda belirtildiği gibi kurgulanmış haber başlıkları ve temsili bir fotoğraf ile oluşturuldu. Ziyaretçi haber görünümünde ki paylaşımlara tıkladığında aslında olmayan haberle bağlantılı bir edebiyat eseri alıntısıyla karşılaşacaktır. Bu proje kitap okumayı teşvik etme amacıyla oluşturulmuştur. Aynı zamanda insanların sıkılmış olduğu clickbait yöntemi bir mizaha dönüştürülerek farkında olan ziyaretçilerden oluşan bir kitle oluşturulmayı çalışılmıştır. Sayfayı takip etmekte olan kişiler haber başlıkları ve fotoğrafı ile içerisinde yer alan kitabı eşleştirmeye çalışacak ve okurken eğlenecektir.

İnternet sitesinin ana sayfası fotoğraf ve başlığın ön planda olacağı şekilde tasarlandı. Facebook üzerinden gönderiye tıklayan ziyaretçiyi karşılayan sayfada kitabın bir görseli, alıntı yapılan metin, yazarın adı ve kitabın adı yer almaktadır. İçeriğin altında facebook profiliyle yorum yapabileceği bir alan bulunurken, bu içeriği tüm sosyal medya hesaplarında paylaşılabilmesi için butonlarda yer almaktadır. Yine bir sonraki içerik ve bir önceki içeriğe geçiş yapabilmesi için linkler koyulmuştur.

Projenin Yapım Aşaması: Projenin yapımı bir aylık bir süreyi kapsamaktadır. Gönderi içeriklerinin hazırlanması, internet sayfası tasarımı sonrasında projenin yayınlanması ve analizi için 10 günlük bir süre belirlenmiştir. 10 gün boyunca (18-28 Haziran) facebook ve twitter platformlarında belirli aralıklarla 50 farklı gönderi paylaşımı yapılmıştır. Sonuç olarak bu süre zarfında yer alan etkileşimlerin detaylı istatistikleri proje dosyasında raporlanmıştır.

Projenin Erişim Linkleri:

http://www.dedebiyat.xyz

http://www.facebook.com/dedebiyat

http://www.twitter.com/dedebiyatxyz

Sosyal Medya Projesi (Youtube, vlog, Instagram, Twitter, Facebook, Google+)