İsmail FİDAN

İsmail FİDAN

1984 tarihinde Ankara’da doğdu. Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde lisans eğitimini sonrasında Ankara Atılım Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Üniversite eğitimi boyunca yaklaşık 4 yıl süre ile profesyonel olarak fotoğrafçılık yaptı. 3D animasyon hayatına üniversite öğrenimi sırasında bitirme tezi olarak “3ds Max Programında Karakter Modelleme ve Canlandırma” adında yaptığı tezle başladı ve bu konuda seminerler verdi. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra 7 yıllık zaman diliminde yurt içi ve yurt dışı bir çok projede Teknik Yönetmenlik yaptı. Ayrıca alanında kendi adına geliştirmiş olduğu, yeni yazılım ve sistemlerle sektöre katkıda bulundu. Kazandığı tecrübeyi hayalindeki projelerde uygulamak için 2012 yılında İSF STUDİOS ismi ile kendi şirketini kurdu. (2015-2018) Türkiye’deki ilk animasyon tesisini inşa etti. Halen İSF STUDİOS'da “Rafadan Tayfa” ve “Mat Mat” isimli programların yapımcı ve yönetmenlik yapmaktadır.

İlk Projesi Rafada Tayfa ile ekranlarda reyting rekorları kırmış, Rafadan Tayfa Dehliz Macerası Sinema Filmiyle 1.800.000 gişe ile en fazla izlenen yerli yapıma imza atmıştır. Rafadan Tayfa Göbeklitepe ikinci sinema filmi ile 3.500.000 gişeye ulaşarak Türkiye de yerli yabancı tüm animasyon filmleri gişe rekorunu kırmıştır.

Evli ve bir çocuk babası olup, başlıca hobileri arasında fotoğraf çekmek, tenis ve basketbol oynamak yer almaktadır.