İlik Ver Hayat Ver

Taylan Ahen

Gökhan Kesmen

Akdeniz Üniversitesi
Sosyal Medya Projesi
Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında yaklaşık 2000 çocuk, lösemi hastalığına yakalanıyor.
 
Çocukluk çağında lösemi diğer kanser tiplerine göre çok daha sık görülüyor. Öyle ki çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35’ini lösemiler oluşturarak birinci sırada yer alıyor. Üstelik Türkiye’de, 2020’de bu sayının yılda 3000’e ulaşacağı tahmin ediliyor.  
 
 
 
Lösemi hastalığının anahtar tedavi: Kemik iliği nakli.
 
Fakat kemik iliği nakillerinde ortalama yüzde 70 oranında başarı sağlanıyor ve ülkemizde başarıyla yapılıyor. Buna karşın geçtiğimiz yıl yaklaşık 2500 hastaya ilik nakli yapıldı. Çünkü insanlar ilik nakli konusunda bilinçsiz ve donör olmaya çekiniyorlar.
 
 
Her bir hasta için 100 bin kişinin taranması gerekiyor.
 
Her bir kemik iliği hastası çocuk için 100 bin kişiden örnek alınması ve uygun donörün bulunması gerekiyor. O nedenle bu konuyu sürekli gündemde tutmak ve ilik bankasındaki verici sayısını artırmak çok önemli.
 
 
Bu proje ilik bekleyen çocuklara ümit olabilir.
 
Projede yer verdiğimiz her bir veri çocuklar için toplanması gereken ilikler için  donörlere ulaşacak. Aynı zamanda eksik bilgiler yüzünden çok az olan donör sayısının atmasına yardımcı olacak.  Projede yer verdiğimiz twitter, facebook ve youtube hesapları da yaymaya çalıştığımız bilgileri daha geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlıyoruz. 
 
 
 
Sosyal Medya Projesi