Harun YÖNDEM

Harun YÖNDEM

1952 yılında Giresun-Görele’de  doğdu. İlkokulu Terziali köyünde, ortaokulu ilçe merkezinde okudu. Lise tahsilini ise Ordu-Perşembe ve Ankara’da tamamladı. Ankara Yüksek Öğretmen Okulu ve  Ankara  Üniversitesi Fen  Fakültesi Kimya Bölümünü bitirdi. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı (1982).

Başta TRT olmak üzere radyo ve televizyon kuruluşlarında çalıştı. 1994 yılından itibaren ise çalışma hayatını serbest olarak sürdürdü, ortağı olduğu kuruluşta birçok önemli organizasyona imza attı. (1994-1999 yılları arasında devam eden ve organizasyon komitesi başkanı olarak görev aldığı İBB Geleneksel Gülhane Etkinlikleri bunlardan biriydi.) Reklam, fuarcılık ve organizasyon sektörlerinde çalışmalarda bulundu.

Bir yandan da bir özel radyoda haber-yorum programları hazırladı. Belgesel ve tanıtım filmleri yaptı. Tek kişilik gösteriler, matineler gerçekleştirdi. Bazı yapım ve organizasyonlar gerçekleştirdi. (2001 İstanbul Türkü Günleri, İBB Fethin 550. Yılı Açıkhava Etkinlikleri, İBB 2003 Güz CRR Konser Salonu Etkinlikleri, Şeker Otobüs Çocuk Eğlence Programı,  İstanbul Mistik Sanat Festivali, Geleneğin Sanatları Geleceğin Sanatçıları, Yadigâr, 2005 yılı Rumelihisarı Konserleri ile TRT için hazırlanan Simalar ve Dünyalar, Balkan Savaşları/Yüz yıllık Hüzün, Ulu Hoca: Gaspıralı İsmail Bey ve Sazların İzinde: Kemençe belgeseli v.b.) Sanat hayatı şiirle başladı. Öğrencilik yıllarında içinde bulunduğu amatör tiyatro çalışmaları, sonradan eleştirmenlik ve radyo oyunu yazarlığı şeklinde devam etti. 1984 yılında Mamak Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun kuruluşunda bulundu; oyuncu seçimi ve eğitiminde görev aldı. Kültür Bakanlığı’nca bir senaryosu film olarak çekildi.

Bazı gazetelerde Buz Yazıları başlığıyla haftalık yazılar yazdı. 1995 – 2002 yılları arasında İstanbul Büyükşehir  Belediyesi Gösteri Sanatları Merkezi’nde tiyatro öğrencilerine “Diksiyon” dersleri verdi. Bu bağlamda 1980 yılından itibaren diksiyon sanatı, röportaj tekniği ve radyo programcılığı alanlarında   başta TRT olmak üzere çeşitli yayın kuruluşlarında  öğretim elemanı olarak görev aldı.

Bir dönem Yeditepe Üniversitesi’nde de ders verdi. Halen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğretim görevlisi. Ayrıca çeşitli sivil toplum kuruluşlarında  da alanıyla ilgili dersler, seminerler veriyor. Başta TRT’de yayınlananlar olmak üzere çok sayıda radyo, televizyon programı sundu ve seslendirdi. Halen TRT Radyo 1’e Toplum Çevre İnsan adlı bir program hazırlıyor.

Yapımcı, spiker ve sunucu olarak tanınıyor. Yayınlanmış bir şiir kitabı var.