Okan BAYÜLGEN

Okan BAYÜLGEN

1964 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Eğitimine Göztepe, İstanbul'daki Taş Mektep isimli yatılı okulda başladı. Altı yaşındayken yatılı okula verildi. Şişli 19 Mayıs İlkokulu'ndan mezun olup Galatasaray Lisesi'nde öğrenimine devam etti. Okuldaki öğrenci kulüplerinden müzik, edebiyat, folklor gibi kollarla ilgilendi.

Fotoğraf eğitimi almak için Fransa'ya giden Bayülgen, Tours Üniversitesi Hukuk ve Ekonomik Bilimler Fakültesi'nde hukuk okumaya başladı. Ardından aynı üniversitenin ekonomi bölümüne geçti. Bir yıl okuduktan sonra ekonomi eğitimini de yarıda bırakarak Türkiye'ye döndü ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bölümü sınavlarında başarı göstererek buradaki eğitimine başladı. 1989'da mezun olarak aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans yaptı.

Kariyerine tiyatro oyuncusu ve yönetmeni olarak başladı. Devlet Tiyatroları'ndaki en genç yönetmen olarak 1989-1994 yılları arasında çeşitli oyunlar yönetti, bazı oyunlarda oynadı. Bu çalışmaları sayesinde Türkiye'nin en genç tiyatro yönetmeni unvanına sahip oldu. 1991'de Kent FM'deki Son Saatler adlı bir programla radyoculuğa başladı.

Bu sıralarda Genç Indiana Jones dizisinin Türkiye'de çekilen bölümünde rol aldı. 1993 yılı sonunda Trabzon Devlet Tiyatrosu'nda göreve başladı. 1994 yılında Devlet Tiyatrosu'ndan istifa ederek radyo ve televizyon alanında çalışmaya başladı. 1995'te Radyo Contact'teyken, 1997'de Kiss FM'de Okan Bayülgen On Air programını sundu. Özellikle 1998 ve 1999 yılında Radyo D'de 18.00-20.00 saatleri arasında yayınlanan Hayat Bilgisi programı ile dikkatleri çekti.

Bayülgen televizyon kariyerine ise; ilk olarak Satel TV'de klipler sunarak başladı, ardından ATV ‘de gece yarısında yayına başlayan Gece Kuşu adlı farklı programı ile adını duyurdu. Gece Kuşunun ardından gece yarısı şovu tarzını 100 gece boyunca Televizyon Çocuğu ile devam ettirdi.

İki yıl aradan sonra ATV`de sadece 13 bölüm süren Utanmaz Adam dizisinde rol aldı. Kanal D ekranlarında cumartesi geceleri sunduğu Zaga ile geri döndü.  2004'te izleyicilerin de stüdyo konuğu olarak katılabildiği ''Herkes Bunu Konuşuyor'' ile perşembe geceleri yeniden ekranlara çıktı.

Haber Makinası isimli gündemdeki haberleri ekrana getirdiği programı ile 2006’da CNN Türk'te Saba Tümer ile birlikte sundu, 2007 yılında da NTV'de Bu Sizi İlgilendiriyor adlı program ile seyircilerin karşısına çıktı.

2008'de de Okan Bayülgen Sade Vatandaş programına başlayan Bayülgen, 2005 yayın döneminde Televizyon Makinası programı ile Hakkı Devrim ile beraberdi. Şu anda TV100’de program yapmaya devam etmektedir.