Sıkça Sorulan Sorular
 • SORU: Birden fazla dalda yarışmaya katılabilir miyim?

  CEVAP: Yarışmaya kişi veya grup olarak, her kategori için farklı eserle katılabilirsin. Aynı eserin tamamı veya parçaları ile birden fazla dalda başvuru yapamazsın.

 • SORU: TRT’nin düzenlediği Geleceğin İletişimcileri yarışmasına geçen yıl katıldım ama ödül alamadım. Yarışmaya bu yıl da katılabilir miyim?

  CEVAP: Evet, geçen yıl ödül almış olsan bile bu yılki yarışmaya yeni bir eserle katılabilirsin. Fakat önceki yıllarda ödül aldığın eserle bu yılki yarışmaya katılamazsın.

 • SORU: Başvuru formundaki sınıf alanına bitirdiğim sınıfı mı, yoksa önümüzdeki dönem okuyacağım sınıfı mı yazacağım?

  CEVAP: Güncel olarak bulunduğun sınıfı yazmalısın.

 • SORU: Daha önce Youtube veya benzeri bir platformda yayınladığım (yayınlanmış) bir eserimle (program ya da haber) yarışmaya katılabilir miyim?

  CEVAP: Eser daha önceki yıllarda başlayıp okulunun farklı yayın mecralarında (fakülte televizyonu, radyosu, internet yayınları vb.) yayınlanmış devam eden bir seri program ise, eserin kendi içinde bütünlüğü bulunan ve 2021-2022 eğitim – öğretim yılı içinde ( 1 Eylül 2021-30 Haziran 2022 tarihlerini kapsar.) üretilmiş bir bölümüyle yarışmaya katılabilirsin. Ulusal kanallarda yayınlanmış çalışmalarla yarışmaya katılamazsın.

 • SORU: En fazla kaç kişi ile yarışmaya katılabiliyoruz?

  CEVAP: Yarışmaya katıldığın ekip en fazla 3 (üç) kişiden oluşabilir.

 • SORU: Yarışmada dereceye giren eserimi TRT yayınlayabilir mi? Yayınladığı takdirde bana bir telif ücreti ödeyecek mi?

  CEVAP: TRT dereceye giren eserini, hiçbir ücret ödemeksizin tüm yayın mecralarında (radyo, televizyon, internet, dergi ve sosyal paylaşım mecraları) yayınlama hakkına sahiptir.

 • SORU: Yarışmaya katılmak için İletişim Fakültesi öğrencisi olmalı mıyım?

  CEVAP: Yarışmaya ön lisans ve lisans eğitimi alan tüm öğrenciler katılabilir.

 • SORU: Eserimle bu yıl başka bir yarışmada dereceye girdim. Aynı eserle bu yarışmaya katılabilir miyim?

  CEVAP: Yarışmanın yapıldığı döneme ait eserle başka bir yarışmaya katılmış olsan da TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması’na katılabilirsin. Ancak bu katılım, eserin TRT yayın mecralarında gösterimine engel teşkil etmemelidir.

 • SORU: Başka bir yarışmada dereceye girmeyen eserimde ufak değişiklikler yaptıktan sonra bu eserle yarışmaya katılabilir miyim?

  CEVAP: Katılabilirsin.

 • SORU: Yarışmada dereceye girenlere TRT’de staj ve iş imkânı sağlanacak mı?

  CEVAP: Yarışmada derece alan ve koşulları uygun olan adaylarla mülakat gerçekleştirilir. Mülakat sonucunda öğrencilerin zorunlu stajlarını TRT’de yapmalarına imkan sağlanabilir.

 • SORU: Ödül törenine davet edildiğimiz takdirde törene yakınlarımızla veya hocalarımızla gelebilir miyiz? Yanımızda gelen yakınlarımızın masraflarına TRT katkıda bulunacak mı?

  CEVAP: TRT dereceye giren yarışmacı dışında kimsenin ulaşım, konaklama vb. harcamalarına katkıda bulunmaz. Bu giderler kendilerince karşılandığı takdirde yakınlarınız ve hocalarınızla ödül törenine katılabilirsiniz. (Tören detayları salgın koşullarına göre açıklanacaktır.) Yarışmacılar için de hangi masrafların karşılanacağı etkinlik detayları belli olunca yarışmacılara bildirilir.

 • SORU: Yarışmaya katılım ücretli mi?

  CEVAP: Hayır, yarışmaya katılım ücretsizdir.

 • SORU: Ön lisans öğrencisiyim yarışmaya katılabilir miyim?

  CEVAP: Evet, katılabilirsin.

 • SORU: Yarışmada konu kısıtlaması var mı? Hangi eserler değerlendirmeye alınmaz?

  CEVAP: Türkiye Cumhuriyeti’nin yayıncılıkla ilgili yürürlükteki yasaları ile Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Yayıncılığı Sözleşmesi’ne aykırı eserler ve herhangi bir ulusa, ülkeye, dine hakaret eden veya propaganda niteliği taşıyan, şiddeti, savaşı, sigara, uyuşturucu kullanımını destekleyen, her türlü fanatizmi öven eserler ile reklam unsuru taşıyan eserler yarışmaya katılamaz. Katılım halinde değerlendirmeye alınmazlar.

 • SORU: Yarışmaya Radyo Yayıncılığı alanında katılmak istiyorum. Ses dosyalarını yüklemem yeterli mi?

  CEVAP: Yalnızca ses dosyasını yüklemen yeterli değil. Jüri değerlendirmesi için program metinlerini de sisteme yüklemelisin

 • SORU: Yarışmaya katılacağımız ekip arkadaşlarımız farklı üniversitelerden olabilir mi?

  CEVAP: Grup olarak hazırlanan eser başvurularında öğrencilerin tümü aynı üniversiteden olmalıdır.

 • SORU: Yarışmaya katılım için yaş sınırı var mı?

  CEVAP: Evet, 2022 yılında yarışmaya 01.01.1992 tarihi ve sonrası doğmuş olanlar katılım sağlayabilir.

Diğer soruların için geleceginiletisimcileri@trt.net.tr