Sıkça Sorulan Sorular
 • SORU: Birden fazla dalda yarışmaya katılabilir miyim?

  CEVAP: Öğrenciler, yarışmaya kişi ve grup olarak, her kategori için farklı eserle katılabilir. Aynı eserin tamamı veya parçaları ile birden fazla dalda başvuru yapılamaz.

 • SORU: TRT’nin düzenlediği Geleceğin İletişimcileri yarışmasına geçen yıl katıldım ama ödül alamadım. Yarışmaya bu yıl da katılabilir miyim?

  CEVAP: Yeni bir eserle katılabilirsiniz. Geçen yıl ödül almış olsanız bile bu yılki yarışmaya yeni bir eserle katılabilirsiniz. Önceki yıllarda ödül aldığınız eserle bu yılki yarışmaya katılamazsınız.

 • SORU: Başvuru formundaki sınıf alanına bitirdiğim sınıfı mı, yoksa önümüzdeki dönem okuyacağım sınıfı mı yazacağım?

  CEVAP: Bitirdiğiniz sınıfınız yazılmalı.

 • SORU: Daha önce Youtube veya benzeri bir platformda yayınladığım (yayınlanmış) bir eserimle (program ya da haber) yarışmaya katılabilir miyim?

  CEVAP: Eser daha önceki yıllarda başlayıp okulunuzun farklı yayın mecralarında (Fakülte televizyonu, radyosu, internet yayınları vb.) yayınlanmış devam eden bir seri program ise, eserin kendi içinde bütünlüğü bulunan ve 2020-2021 eğitim – öğretim yılı içinde üretilmiş bir bölümüyle yarışmaya katılabilirsiniz. Ulusal kanallarda yayınlanmış çalışmalarla yarışmaya katılamazsınız.

 • SORU: En fazla kaç kişi ile yarışmaya katılabiliyoruz?

  CEVAP: Proje ekibi en fazla 3 (üç) kişiden oluşabilir.

 • SORU: Yarışmada dereceye giren eserimi TRT yayınlayabilir mi? Yayınladığı takdirde bana bir telif ücreti ödeyecek mi?

  CEVAP: TRT dereceye giren eserinizi, hiçbir ücret ödemeksizin, tüm yayın mecralarında (Radyo, Televizyon, internet, dergi ve sosyal paylaşım mecraları) istediği kadar yayınlama hakkına sahiptir.

 • SORU: Yarışmaya katılmak için İletişim Fakültesi öğrencisi olmalı mıyım?

  CEVAP: Yarışmaya ön lisans ve lisans eğitimi alan tüm öğrenciler katılabilir.

 • SORU: Eserimle bu yıl başka bir yarışmada dereceye girdim. Aynı eserle bu yarışmaya katılabilir miyim?

  CEVAP: Yarışmanın yapıldığı döneme ait eserle başka bir yarışmaya katılmış olsanız da katılabilirsiniz. Ancak, bu katılım, eserin TRT yayın mecralarında gösterimine engel teşkil etmemelidir.

 • SORU: Başka bir yarışmada dereceye girmeyen eserimde ufak değişiklikler yaptıktan sonra bu eserle yarışmaya katılabilir miyim?

  CEVAP: Katılabilirsiniz.

 • SORU: Yarışmada dereceye girenlere TRT’de staj ve iş imkânı sağlanacak mı?

  CEVAP: Yarışmada dereceye girenlere değerlendirmeler sonucunda TRT’de zorunlu stajlarını yapma imkânı sağlanır.

 • SORU: Para ödülü ve ödül heykeli proje ekibinde yer alan herkese ayrı ayrı mı verilecek?

  CEVAP: Para ödülü ve ödül heykeli proje ekibine ayrı ayrı verilmez. Proje ekibinin tümüne tek para ödülü ve ödül heykeli verilir.

 • SORU: Ödül törenine davet edildiğimiz takdirde törene yakınlarımızla veya hocalarımızla gelebilir miyiz? Yanımızda gelen yakınlarımızın masraflarına TRT katkıda bulunacak mı?

  CEVAP: TRT dereceye giren yarışmacı dışında hiçbir kimsenin ulaşım, konaklama vb. harcamalarına katkıda bulunmaz. Bu giderler kendilerince karşılandığı takdirde yakınlarınız ve hocalarınızla ödül törenine katılabilirsiniz. (Tören detayları salgın koşullarına göre açıklanacaktır.) Yarışmacılar için de hangi masrafların karşılanacağı etkinlik detayları belli olunca yarışmacılara bildirilir.

 • SORU: Yarışmaya katılım ücretli mi?

  CEVAP: Yarışmaya katılım ücretsizdir.

 • SORU: Ön lisans öğrencisiyim yarışmaya katılabilir miyim?

  CEVAP: Yarışmaya ön lisans ve lisans öğrencileri katılabilir. Yarışmaya, TRT Yönetim Kurulu üyeleri, jüri üyeleri ile yarışmada görev alan personelin 1. Derece yakınları ve TRT personeli katılamaz.

 • SORU: Yarışmada konu kısıtlaması var mı? Hangi eserler değerlendirmeye alınmaz?

  CEVAP: Türkiye Cumhuriyeti’nin yayıncılıkla ilgili yürürlükteki yasaları ile Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Yayıncılığı Sözleşmesine aykırı eserler ve herhangi bir ulusa, ülkeye, dine hakaret eden veya propaganda niteliği taşıyan, şiddeti, savaşı, uyuşturucu kullanımını destekleyen, her türlü fanatizmi öven eserler ile reklam unsuru taşıyan eserler yarışmaya katılamaz. Katılım halinde değerlendirmeye alınmazlar.

 • SORU: Radyo Yayıncılığı alanında katılmak istiyorum. Ses dosyalarını yüklemem yeterli mi?

  CEVAP: Ses dosyaları yanında jüri değerlendirmesi için program metinlerinizi de yüklemeniz gereklidir.

Diğer sorularınız için geleceginiletisimcileri@trt.net.tr