Bugün Günlerden

Elif Erdem

Döne Deliktaş

Selçuk Üniversitesi
Radyo Programı (Eğitim, kültür, sanat, müzik, haber v.b.)

BUGÜN GÜNLERDEN...

PROGRAMIN ADI: Bugün Günlerden...

PROGRAMI ÖNEREN: 170904059 Elif Erdem – 170904061 Döne Deliktaş

PROGRAMIN KONUSU:  Suikaste kurban giden emektar gazetecilerin çalışmalarını gün yüzüne çıkartarak  onları bir kez daha anmak.

PROGRAMIN KONU DÖKÜMÜ: Bugün günlerden UĞUR MUMCU şeklinde bir anonsla başlar. Gazeteci’ nin bir sözü , Eski gazete arşivlerinde yer alan büyük puntolu başlıklar Kitapları , Hayat hikayesi , Hayatından dönüm noktası ve Ölümü şeklinde devam eder.

PROGRAMIN TÜRÜ : Haber - Bilgilendirme

PROGRAMIN HEDEF KİTLESİ: Genel dinleyici

PROGRAMIN AMACI: Gazeteci Hasan Fehmi Bey’in öldürülmesinin üzerinden 108 yıl geçti. Türkiye’de o günden bu yana 100’ü aşkın gazeteci öldürüldü Yazdıkları ve fikirleri nedeniyle öldürülen, basın tarihine unutulmayacak izler bırakan ve katledilen 108 gazeteciyi anmak. Geçmişten günümüze Türkiye’de öldürülen gazetecileri hatırlamak onların araştırmalarını gün yüzüne çıkartmak .

PROGRAMIN ÖNEMİ: Sadece fikirlerinden dolayı  öldürülen gazetecilerin aslında kendi alanlarında ne kadar iyi birer araştırmacı gazeteci olduklarını göstermek ve eski gazete küpürlerini gün yüzüne çıkartarak insanları bu konuda doğru haber niteliğinde bilgilendirmek.

PROGRAMIN SÜRESİ: 10 DK

PROGRAMIN YAYIN TARİHİ: 22.11.2020

PROGRAMIN YAYIN DÖNEMİ: Güz Dönemi

PROGRAMIN YAYIN PERİYODU: Haftada bir

PROGRAMIN YAYIN SAATİ: 18.00

YAPIMCI KURULUŞ: Şahin Media

YAYINLANACAĞI KURULUŞ: Show Radyo

PROGRAMIN YAPIM ÖZELLİKLERİ: Program bant yayın olarak hazırlanacak olup,

(./..)

metin seslendirmeleri bir erkek tarafından yapılacaktır. Programın yapımında röportajlardan arşiv bantlardan ve çeşitli ses kayıtlarından ve gazete arşivlerinden yararlanılacaktır.

BUGÜN GÜNLERDEN...

SİNYAL

MÜZİK                          :  Kemal Sahir Güler, Fırtına 7”

MÜZİK                          : Grup Yorum  - Yürüyüşümüz sürüyor 6”(Fona düşer)

ESP                                 : BUGÜN GÜNLERDEN

MÜZİK                           : Grup Yorum  - Yürüyüşümüz sürüyor 7”(Fonda devam eder)

ESP                                  : İyi akşamlar değerli dinleyenler Bugün Günlerden “UĞUR MUMCU" 50 yıllık bir yaşam 30 yıllık bir mücadele Mumcunun da dediği gibi  vurulduk Ey halkım unutma bizi .12”

GEÇİŞ MÜZİĞİ            : Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi – Uğur Mumcu şiiri 46”

GEÇİŞ MÜZİĞİ            : Marion Barfs – Clint Mansell 5”(fonda devam eder.)

ESP                                  : 24 Ocak 1993’te bir Pazar sabahı Ankara kar altındaydı. Gazeteci Uğur Mumcu saat 13.00 sularında eşiyle birlikte hasta ziyareti için evden ayrılmıştı. Mumcu her zamanki gibi kaygılıydı son zamanlarda çok fazla tehdit alıyordu. Sokağa çıkarken eşine sen bekle ben arabayı ısıtayım dedi. Amacı tehlikelerden ailesini korumaktı nitekim de öyle oldu. 24”

GEÇİŞ MÜZİĞİ            : 32.Gün belgeseli röpörtaj 18 “( 1.41-1.59 arası)

ESP                                  : Büyük bir patlama duyuldu Ankara sokaklarında. Mumcu uğradığı bombalı suikastı sonucu katledildi.8”

GEÇİŞ MÜZİĞİ            : Suspense – Andre g  5”(fonda devam eder)

ESP                                  : Peki Uğur mumcu kimdi ve neden katledilmişti ? 4”

GEÇİŞ MÜZİĞİ            : Suspense – Andre g  5”

GEÇİŞ MÜZİĞİ            : Marion Barfs – Clint Mansell 5” (5 fonda devam eder)

ESP                            : Mumcu, 22 Ağustos 1942’de Nadire ve Hakkı Şinasi Mumcu’nun oğulları olarak Kırşehir’de dünyaya geldi. Dört kardeşin üçüncüsü olarak doğdu. Önce Devrim ardından Ulubatlı Hasan İlkokullarını ve Cumhuriyet Ortaokulu’nu bitiren Mumcu, çok aktif bir öğrenciydi. Lise eğitimini Deneme Lisesi’nde alan Uğur Mumcu daha sonrasında, 1961’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi ve 1965’te tamamladı. 1969-1971 yılları boyunca Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi’nde yazılarını yayımlamaya devam etti. 40”

GEÇİŞ MÜZİĞİ            : Marion Barfs – Clint Mansell 6”(fonda devam eder.)

ESP                      : 15 Temmuz 1969 itibariyle Milliyet Gazetesi'nde de incelemeleri yayımlanmaya başlandı. Askerliğini yapmaya hazırlandığı sırada 12 Mart döneminde bir yazısında kullandığı "ordu uyanık olmalı" sözleriyle, "orduya hakaret etmek" ve "sosyal bir sınıfın öteki sosyal sınıflar üzerinde tahakkümünü kurmak" suçunu işlediği iddiasıyla gözaltına alındı. Mamak Askeri Cezaevi’nde pek çok aydınla birlikte bir yıla yakın kalan Mumcu, bu davadan dolayı 7 yıl hapsje mahkûm edildi. 30”

GEÇİŞ MÜZİĞİ            : Marion Barfs – Clint Mansell 6”(6 saniye ses yükselir daha sonrasında devam eder.)

ESP                              :  Fakat Yargıtay bu kararı bozdu. 10 Ekim 1972’de serbest bırakıldı ve hemen askerlik görevine alındı. Tuzla Piyade Okulu’nda verilen 3 aylık eğitimden sonra, okul yönetimi tarafından “kötü hal ve düşünce sahibi” şeklinde suçlandı ve “er” çıkarıldı. Ardından da Ağrı’nın Patnos ilçesine gönderilen Mumcu, 31 Ocak 1974’te askerliğini sakıncalı piyade eri olarak tamamladı. İlhan Selçuk dahil birçok Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve çalışanıyla birlikte 1991’de gazeteden ayrılan Mumcu, 1992 yılında 1 Şubat gününden 3 Mayıs’a kadar Milliyet Gazetesi'nde yazdıktan sonra, yönetim değişikliği yapılmasıyla 7 Mayıs 1992’de Cumhuriyet Gazetesi'ne döndü. 45”

GEÇİŞ MÜZİĞİ         : Lightning – Orginal mix 6”(6”Sonra tekrardan fona düşer)

ESP                                  : 24 Ocak 1993'te Ankara’da Karlı Sokak'taki evinin jönünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giderek yaşamını yitirdi. Suikastı; İslami Hareket, İBDA-C, Hizbullah gibi örgütler üstlendi. Suikastın arkasında MOSSAD’ın ve kontrgerillanın olduğu da iddia edilmiştir. Ergenekon Davası sanıklarından Ümit Oğuztan, iddianamede yer alan ifadesinde Mumcu’nun, seri numarası silinmiş ve Kürdistan Demokratik  Partisi lideri Celal Talabani'ye götürülen silahlarla ilgili araştırması nedeniyle öldürüldüğünü iddia etti. 35”

GEÇİŞ MÜZİĞİ         :  Lightning – Orginal mix 6”(ses yükselir 6”Sonra tekrardan fona düşer)

ESP                           : Ayrıca ağabeyi Ceyhan Mumcu kendi yaptığı araştırmada ölümüne yakın bir süre içerisinde MOSSAD ve Barzani ilişkisi ortaya çıkınca İsrail büyükelçisinin ısrarla kardeşi Mumcu’yla bire bir olarak görüşmek istediği, ancak Uğur'un tek görüşmeyi kabul etmemesine rağmen görüşmenin yapıldığını belirtmiştir. 24”

GEÇİŞ MÜZİĞİ.             : Mişa - uğurlar olsun 3.20” (fonda devam eder)

ESP                           : Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu’yu ziyaretleri sırasında dönemin Başbakanı Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, “cinayeti çözmenin, devletin namus borcu olduğunu belirterek adeta namus sözü verdiler (1993). Suikastın failleri yakalanamadı. Bu cinayet Türkiye tarihine kara bir leke olarak yazıldı. Mumcu arkasında onlarca kitap, yüzlerce makale bir gözü yaşlı eş ve iki yetim bıraktı . Işıklar içinde uyu uğur mumcu. 35”

SİNYAL

MÜZİK                            :  Kemal Sahir Güler, Fırtına 7”

MÜZİK                            : Grup Yorum  - Yürüyüşümüz sürüyor fon 6”(Fona düşer)

KSP                                   : BUGÜN GÜNLERDEN

MÜZİK                              : Grup Yorum  - Yürüyüşümüz sürüyor 7”(Fona düşer)

 

(../.)

 

-SON-

 

Radyo Programı (Eğitim, kültür, sanat, müzik, haber v.b.)