PSİKOHAFIZA

HÜLYA YILMAZ

FUNDA MACİT

Selçuk Üniversitesi
Radyo Programı (Eğitim, kültür, sanat, müzik, haber v.b.)

PSİKOHAFIZA

SİNYAL

MÜZİK            :  Clint Mansell, The Night Cafe (10” sonra fona düşer)

ESP                  : PSİKOHAFIZA

MÜZİK            : Clint Mansell, The Night Cafe 10”

GEÇİŞ MÜZİĞİ: Evgeny Grinko, Faulkner’s Sleep (20” sonra fona düşer)

ESP                  :

“Kısacası sanatım uğruna hayatımı tehlikeye atıyorum bu yüzden aklımın yarısını yitirdim” Sanat aşkıyla delirmek bu olsa gerek. Mecazi olarak değil, kendisi söylemiş Ünlü Ressam Vincent Van Gogh. 20”

GEÇİŞ MÜZİĞİ       : Don McLean, Vincent (35” sonra fona düşer)

ESP                            :

Boyaların tadına bakan, arkadaşlarıyla kavga ettikten sonra kulağını kesen, dahi ve deli Vincent Van Gogh, hayatı boyunca yoksulluk yaşadı, resim yaparken öldü. Akıl hastanesinde yaptığı tablolar şimdi milyonlar değerinde. Tanımayanlarınız “Yıldızlı Gece” tablosunu mutlaka duymuştur. Fırça darbeleriyle içindeki karmaşayı belki çatışmayı anlatıyordu Van Gogh. 30”

GEÇİŞ MÜZİĞİ       : George Davidson, Mariage D’Amour (40” sonra fona düşer)

ESP                            :

Yaşamını incelediğimizde İki Uçlu Duygu Durum Bozukluğu yani Bipolar olan Vincent Van Gogh’un bu denli yaratıcılığı ve karmaşası rahatsızlığından olabilir miydi? Elbette ki, Mani dönemlerinde oldukça coşkun, depresif dönemlerde ise oldukça karamsar olabilir. Zihnini tuvale dökebilen bir ressamın aslında içini bu denli açık görmemiz oldukça mümkündü. Rahatsızlığına rağmen başarılı eserleri ile tanıdığımız Vincent Van Gogh’un doğum günü olan 30 Mart 2014 yılından itibaren Dünya Bipolar Günü olarak kutlanmaktadır. 44”    

 

                                                                                                                                                           (./..)

GEÇİŞ MÜZİĞİ       : Mark Eliyahu, Grateful (55” sonra fona düşer)

ESP                            :

Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından yapılan açıklamada toplumdaki farkındalığı arttırmak ve damgalamayı kaldırmak amacı güdüldüğü söylendi. Bipolar’a, din, dil, ırk gözetmeksizin herkesin genç yaşta yakalanabileceğini belirtmek gerekir. Mani ve Depresyon şeklinde iki uçlu ilerleyen bu durum duygularda iniş-çıkışa ve bir müddet durağanlık gösterdikten sonra yineleyici özellikte olup yaşam boyu sürdüğü bilinmektedir. Depresyon ile başlayan dönemlerde genellikle varlığı anlaşılamayabilir. 35”

GEÇİŞ MÜZİĞİ       : Mark Eliyahu , Journey (45” sonra fona düşer)

ESP                            :

Şimdi size “Ben Bipolarım” diyerek seslenmek istiyorum,” mutluluğumuzu, öfkemizi, nefretimizi, sevgimizi bizi biz yapan her şeyi uçlarda yaşarız. Sahte sevgiler ya da nefretler gütmeyiz. Biz duyguların vücut bulmuş haliyiz. Hasta değiliz sadece aklı ve duyguları farklı çalışan insanlarız. Eğer bir bipolarınız varsa ona çok iyi bakın. Çünkü insanlar hasarı somut olarak görmek ister. Soyut olanı önemsemezler. Evet ben bir bipolarım, insanların unuttuğu empatinin ve duyarlılığın vücut bulmuş haliyim. “ Elbette Vincent Van Gogh’ta bir bipolardı ve belki bu bahsettiklerimden daha fazlasıydı. 49”

GEÇİŞ MÜZİĞİ        : Mark Eliyahu , Through Me (50” sonra fona düşer)

ESP                            :

Kardeşine gönderdiği mektuplarında Van Gogh’un ona deli diyenlerle ve onu tımarhaneye kapatmak isteyenlerle içten içe savaşını anlatıyordu. Ama sevgiden ve güzellikten asla vazgeçmedi. ‘Her şeyin içindeki güzelliği bulun’ diyordu. Derinlerinizde sakladıklarınızı biraz olsun müzik eşliğinde hissedelim. Güzellik derinlerde gizlidir, öğrenmeliyiz. 24”                    

MÜZİK                        : Anna RF feat Naadistan, Tum Hi Ho  (01.15” sonra fona düşer)                                                                                                                         

(./..)

 

ESP                            :

Hayatımızı, sorunlarla belki hüzünlerle geçirebiliriz. Bazen dünyaya tahammülümüz bile kalmaz, kışın ardından bahar gelmeyecek zannederiz. Dünyadaki bütün iyi ve kötü durumlar biz insanlar için. İçimizde bir yerlerde hem dikenlerin hem de çiçeklerin varlığını unutmamamız gerekir. Fırtına çıkar ve ardından güneş açar bu böyledir.  26”

 

 

GEÇİŞ MÜZİĞİ        : Anna RF, Saga Instrumental (40” sonra fona düşer)

 

ESP                            :

 

“İçimde büyük bir ateş yanıyor, fakat kimse ateşin başına ısınmak için gelmiyor ve yanından geçenler sadece dumanı görüyor.” Demiş Van Gogh, aslıda günümüz ilişkileri ve yargılarına ne kadar da oturuyor. Bazen insanlar yardım isteyemez onun yerine fark edilmek ister. Yeri geldiğinde insan dilinin lal olduğunu bilmek ve bazen yargıları unutup el uzatmak gerekir. 32”

GEÇİŞ MÜZİĞİ       : Paco Rojas- Asturias (45” sonra fona düşer)                     

ESP                            :

Zorlu yaşamına rağmen resim tutkusundan asla vazgeçmedi Vincent Van Gogh, deliydi, hırçındı, huzursuzdu ama dâhiydi. Hayallerini resmediyordu, umutlarını. Dünyaya haykıramadıklarını bir tuvale sığdırıyordu.  Ne kendisi ne resimleri hiç değer görmedi. Ama o asla vazgeçmedi. 20”                                                                                                                                     

GEÇİŞ MÜZİĞİ       : Mark Eliyahu, Drops (35” sonra fona düşer)

 

(./..)

ESP                            :

 

Hayattan vazgeçerken kardeşine yazdığı mektupta;” Görevim bitti. Olağanüstü bir hayat yaşadım; yaşamak istediğim şekilde. Resmini yapmak istediğim her şeyin resmini yaptım. Son resmimi bugün yaptım ve artık bu yaşaman bilinmeyene, artık o her ne ise, bir sıçrama yapıyorum, çünkü hayat artık benim için barındırmıyor.” Her şeyin resmini yapıp, hayata veda etti. Şimdi onun sayesinde resim sanatının ruhu değişti. 35”   

GEÇİŞ MÜZİĞİ       : Evgeny Grinko, Epilogue (50” sonra fona düşer)

ESP                            :

Psikohafıza programında Vincent Van Gogh’u konu aldık. Onun verdiği mücadeleye tanık olduk. Hastalığına rağmen başarılarını gördük. Aslında hastalığının yaratıcılığını nasıl etkileyebildiğine ve bunların neleri değiştirdiğine şahitlik ettik. Siz değerli dinleyenler, eğer bir savaşınız varsa bu savaşınızın galibi olun. Ve size ihtiyacı olan insanların elinden tutun. Somut olarak göremediğiniz ruhu hasarlı insanları ötekileştirmeyin. Sarılın ona, sevgi ve şefkat gösterin.  Yüzünüzün her zaman gülmesi dileği ile hoşça kalın… 40”                     

 

GEÇİŞ MÜZİĞİ           : Anna RF, Why, 45”                                                                  

SİNYAL

MÜZİK                      : Clint Mansell, The Night Cafe(10” sonra fona düşer)

ESP                            :  PSİKOHAFIZA

MÜZİK                      : Clint Mansell, The Night Cafe 10”                                                                                                           

 

 

SON

 

                                                                                                                     

           (../.)

Radyo Programı (Eğitim, kültür, sanat, müzik, haber v.b.)