Çözüm İstanbul

Batuhan Yeşilyurt

Zeynep Akay

Furkan Elveren

İstanbul Medipol Üniversitesi
İnternet Sitesi (Blog, Tematik Haber Siteleri)

Çözüm İstanbul, İstanbul Medipol Üniversitesi Gazetecilik ve Yeni Medya Bölümleri'nde öğrenim gören bir grup öğrenci tarafından 2018 yılının Kasım ayında hayata geçirilmiş bir internet haber sitesidir. Amaç; bir çeşit yerel gazetecilik ve çözüm gazeteciliği yaparak İstanbul’da yaşanan yerel sorunları mercek altına almak ve şehirde yaşanan sıkıntıları yetkililere ulaştırarak çözüme kavuşmasını sağlamaktır.

Günümüz gazeteciliği teknolojik gelişmelerin etkisi ve ekonomik sorunlar sebebiyle zorlu bir süreçten geçmektedir. Ulusal çapta yayımlanan gazetelerin yaşadığı zorluklar bir yana dursun, yerel gazetecilik çok daha uzun bir zamandır ayakta kalabilmek adına büyük bir uğraş vermektedir. Bu noktada dileğimiz, yerel gazeteciliğin ülkemizde her anlamda yeniden doğrulabilmesidir. Cozumistanbul.org bu kapsamda yerel gazeteciliğin içerik yapısının nasıl olması gerektiğine eğilmekte ve bu konuda çalışmalar gerçekleştirerek yerel gazeteciliğe destek verme amacı taşımaktadır.

-Ana hatlarıyla İstanbul'un yerel sorunlarını araştırıp haberleştiren ekip bununla birlikte İstanbul'un çeşitli ilçelerinde yaklaşan yerel seçim ve İstanbul sorunları üzerine röportajlar gerçekleştirmektedir. 

-"Şehir ve Kültür" adlı bölümde bir yandan İstanbul'un tarihi ile ilgili özel haberler yayınlanırken diğer yandan güncel "İstanbul Haberleri" başlığı altında şehirde gerçekleşen etkinlikler ve görülmesi gereken mekanlara yer verilmektedir.

-"Ara Güler'e Saygıyla" başlığı altında ise öğrenciler tarafından çekilen siyah-beyaz İstanbul fotoğrafları galerisi bulunmaktadır.

-Sitede kullanılan tüm fotoğraflar, görseller ve videolar tamamen öğrencilere aittir. Hiçbir içerik ve görsel internet ortamından elde edilmemiştir. Diğer yandan, videolarda kullanılan 2 müzik parçası Yeni Türkü ve Fahir Atakoğlu'na aittir. Kendilerinden müsade istenmiş ve onaylarıyla kullanılmıştır.

Tüm sorunlarına rağmen İstanbul'un sahip olduğu güzellikleri hatırlayarak ve hatırlatarak yol almaya çalışan Çözüm İstanbul ekibi, İstanbul’un sesi olmak ve gelecek nesillere daha güzel bir İstanbul bırakabilmek için çalışmaktadır. 

 

Ekibimiz:

GAZETECİLİK BÖLÜMÜ 3. SINIF ÖĞRENCİLERİ: Batuhan Yeşilyurt, Zeynep Akay, Soner Alan, Mehmet Emin Öztürk

YENİ MEDYA BÖLÜMÜ 2. ve 3. SINIF ÖĞRENCİLERİ: Furkan Elveren, Melike Delibalta, Gizem Ar, Ümran Gedik, Serdar Öğünçkaya, Aslı Bakcaoğlu, Sümeyra Doğan, Yuşa Arabul, Halit Görkem Özarabacı, Abdulkadir Korkmaz, Salih Demirkaya

 

İnternet Sitesi (Blog, Tematik Haber Siteleri)