Kullanım Şartları

İçeriği TRT tarafından sağlanan TRT Geleciğin İletişimcileri orijinal alan adlarına uluslararası ve yerel erişim ve kullanım aşağıdakiler aracılığıyla sağlanmaktadır:

Kullanıcılar, dil portallarına TRT Geleciğin İletişimcileri veya belirtilen diğer adreslerden erişerek kullanım şartlarına tabi olmayı kabul ederler. Lütfen web sitesini kullanmadan önce aşağıdaki kullanım koşullarını dikkatlice okuyunuz ve aşağıdaki şartların herhangi birisini kabul etmiyorsanız web sitesini kullanmayı derhal bırakmanız ve bir daha kullanmamanız gerekmektedir.

TRT Geleciğin İletişimcileri sitesini yalnızca yasal amaçlarla kullanmayı ve başkalarının kullanım haklarını ihlal eden, kısıtlayan veya engelleyen bir şekilde kullanmamayı kabul edersiniz. Diğer kullanıcıları üzebilecek veya rahatsız edebilecek ve portallar içindeki normal diyalog akışını bozabilecek uygun olmayan ve yersiz içerikleri iletmek kesinlikle yasaktır.

Site Şartlarının Değiştirilmesi - Güncellenmesi

TRT, TRT Geleciğin İletişimcileri kullanım şartlarını dilediği zaman değiştirme veya güncelleme hakkına sahiptir. Şartlardaki değişiklik veya güncellemeleri takip etmek kullanıcının sorumluluğundadır. Bu nedenle, ilgili dil portallarını kullanmaya devam ettiğiniz sürece tüm güncel kullanım şartlarını kabul etmiş olursunuz. Değiştirilmiş veya güncellenmiş şartları kabul etmiyorsanız lütfen web sitesini artık kullanmayınız. TRT Geleceğin İletişimcileri’nde işbu şartlarla çelişen özel şartlar varsa, bu özel şartlar geçerli olacaktır.

Telif Hakkı / Ticari Marka

TRT, TRT Geleciğin İletişimcileri sitesini işletmekte olup, sitenin içeriği tamamen veya kısmen TRT’den ve diğer kaynaklardan temin edilmektedir. TRT ve üçüncü şahısların ürün ve hizmetleri ile ilgili tüm isimler, resimler ve logoların yanı sıra TRT Geleceğin İletişimcileri’nin içeriği ulusal ve uluslararası telif hakkı ve ticari marka yasalarına tabidir. Yukarıda belirtilen portalların kodlarını ve yazılımını içeren içerikleri değiştirmeniz, kopyalamanız, çoğaltmanız, yeniden yayınlamanız, paylaşmanız, iletmeniz, dağıtmanız veya bilgisayarınıza indirmeniz yasaktır. İçeriği, telif hakkı ve mülkiyet hakları saklı tutulmak kaydıyla yalnızca kişisel ve ticari olmayan amaçlarla kullanmayı kabul etmektesiniz. Buradaki maddelerin hiçbiri, yukarıda belirtilen TRT Geleciğin İletişimcileri içeriğinin yasa dışı kullanımına izin verdiği şeklinde yorumlanamaz.

TRT Geleciğin İletişimcileri içeriğini yazdırmanız, yayınlamanız veya yayınlamak veya dağıtmak amacıyla yeniden yazmanız ve doğrudan ya da dolaylı olarak dağıtmanız yasaktır. İşbu şartlar ile TRT ile iş ortakları arasında radyo ve televizyon programlarının ve diğer yayın materyallerinin yeniden dağıtılmasıyla ilgili sözleşmelerde yer alan şartlar arasında bir çelişki olması durumunda sözleşme şartları geçerli olacaktır. Kişisel ve ticari olmayan amaçlarla kullanmak haricinde, içeriğin tamamını veya bir bölümünü bilgisayarınıza kaydedemezsiniz.

TRT’ye Yapılan Gönderimler

TRT yayınlarına yapacağınız metin, resim, video veya ses katkılarınız, uluslararası TRT kullanıcılarının erişebilecekleri web siteleri de dahil TRT’ye hiçbir telif bedeli ödemek zorunda olmaksızın bu materyalleri kopyalama, uyarlama (operasyonel ve editoryal amaçlarla yapılan değişiklikler ve uyarlamalar dahil), iletme, yayınlama veya sunmak için dünya genelinde geçerli bir lisans verdiğiniz anlamına gelir. TRT, yaptığınız katkıyı belirli durumlarda bazı güvenilir üçüncü taraflarla paylaşabilir. Katkınızın telif hakkı size ait olacak ve münhasır olmayacaktır. Bu materyalleri başkalarıyla da paylaşabilirsiniz. Katkınızın aslen size ait olduğunu ve aşağılama ve/veya hakaret içermediğini ve Türk yasalarını ve Uluslararası yasaları ihlal etmediğini ve TRT’ye bu materyali yukarıdaki amaçlarla kullanma yetkisi verme hakkına sahip olduğunuzu ve eserinizde yer alan şahısların rızasını aldığınızı ve bu kişilerin 18 yaşın altında olması durumunda ise ebeveynlerinin/vasileri rızasını aldığınızı teyit etmektesiniz

Web Sitelerine Bağlantılar

TRT Geleceğin İletişimcileri, üçüncü taraflar tarafından işletilen diğer internet sitelerine bağlantılar içerebilir. TRT, sağlanan bilgi, ürün ve hizmetleri işletmeyecek veya denetlemeyecek olup, bu sitelerin içeriğiyle ve kullanımıyla ilgili olarak açık veya dolaylı bir garanti vermemektedir.

Üyelik ve Hesap

TRT, diğer kullanıcıları rahatsız etmek veya genel forum düzenini bozmak amacıyla birden fazla hesaba sahip olduğu tespit edilen kullanıcının tüm hesaplarını silecektir. Kullanıcılar, düzenli olarak giriş yaptıkları geçerli bir e-posta adresi girmelidir. TRT, geçici veya üçüncü kişilerin e-posta adresleriyle yapılan bir kullanıcı hesap kaydını bildirimde bulunmaksızın silecektir.

Adresin geçersiz olduğu tespit edilirse, TRT e-posta adresinin yenilenmesini talep edecektir. TRT, bir kullanıcının birden fazla TRT hesabını kullandığını gizlemek amacıyla proxy IP’leri üzerinden erişim sağladığını veya TRT servislerinden herhangi birini kötüye kullandığını tespit ettiğinde bu kullanıcının hesabını silme hakkını saklı tutar. TRT Geleceğin İletişimcileri, geri bildirimler ve kullanıcılar arasında gerçek zamanlı etkileşim imkanı veren forumlar içerebilir. TRT, bu forumlara gönderilen mesajları, bilgileri veya dosyaları denetlemez. Forumları kullanırken aşağıdakileri yapmanız yasaktır:

-Diğer kullanıcıların, forumları ve diğer interaktif alanları kullanmasını kısıtlamanız veya engellemeniz,

-Ulusal veya uluslararası yasaları (yerel düzeydeki ve eyalet düzeyindeki yasalar dahil) ihlal eden veya bunların ihlal edilmesini teşvik eden, cezai suç teşkil eden ve hakaret ve iftira içeren yasa dışı, tehdit edici, rahatsız edici, küçük düşürücü, kaba, pornografik veya ahlaka aykırı bilgiler yayınlamanız veya iletmeniz,

-Telif hakları, ticari marka veya mülkiyet hakları ile korunanlar ve bunlardan uyarlananlar dahil olmak üzere başkalarının gizlilik veya yayın haklarını ihlal eden ve başkalarının haklarını geçersiz kılan veya bunlarla çelişen hiçbir bilgi, yazılım veya diğer materyali sahibinin veya telif hakkı sahibinin izni olmaksızın paylaşmanız veya iletmeniz ,

-Virüs veya başka bir zararlı unsur içeren herhangi bir bilgi, yazılım veya diğer materyalleri yayınlamanız veya iletmeniz yasaktır. Ticari amaçlarla kullanılan reklamları içeren bilgi, yazılım veya materyalleri göndermeniz, iletmeniz veya kullanmanız,

TRT, forumları ve diğer interaktif alanları denetlemek zorunda değildir ve bu alanları kullandığınızda TRT’nin denetim yükümlülüğü olmadığını kabul etmiş sayılırsınız. Bununla birlikte, TRT yukarıda belirtilen koşullarla tamamen veya kısmen uyumsuz olduğuna karar verdiği her türlü bilgi ve materyalde değişiklik yapma, bunları silme ve bunlara ekleme yapma, bunların yayınlanmasını reddetme veya yasaklama ve ayrıca yasal veya idari kovuşturma gereği resmi olarak talep edilen bilgileri ifşa etme hakkını saklı tutar.

Güvenlik

Kullanıcıların, kendi güvenlikleri için forumları, sohbet odalarını ve diğer interaktif alanları kullanırken kendilerine ya da üçüncü kişilere ait telefon numaralarını, posta adreslerini, ev adreslerini vb. vermemesi önemle tavsiye edilir.

Yasal Şartlar

Tahrif edilmiş herhangi bir metin, video, program ve ses kaydı veya yasa dışı herhangi bir materyal TRT Geleciğin İletişimcileri üzerinden paylaşılmayacak ve/veya iletilmeyecektir. TRT Geleceğin İletişimcileri’ni kullanarak yasa dışı bir protesto veya aktivite düzenlemek veya icra etmek veya bu tür eylemleri teşvik etmek için reklam yapmak kesinlikle yasaktır. Kullanıcılar tarafından TRT Geleciğin İletişimcileri forumlarına, sohbet odalarına ve diğer interaktif alanlara gönderilen içeriğin orijinal olması çok önemlidir. Gönderilen içerik hiçbir ulusal veya uluslararası (yerel ve eyalet düzeyindekiler dahil) telif hakkı ve ticari marka yasalarına aykırı olmamalıdır.

Ebeveyn Rehberliği

On iki yaşın altındaysanız, TRT Geleceğin İletişimcileri’deki forumları ve diğer interaktif alanları kullanmak için ebeveyninizin iznini almanız gerekmektedir. Bu alanları kullanırken okul adınız, telefon numaranız, ev adresiniz vb. gibi kişisel bilgilerinizi vermemeniz önemle tavsiye edilir.

TRT Podcast

“TRT Podcast”, TRT Podcast Web Sitesi üzerinden erişebileceğiniz, indirebileceğiniz, izleyebileceğiniz ve/veya dinleyebileceğiniz bir TRT İçeriğidir. TRT Podcast web sitesini, uyumlu bir cihazda kullanılmak üzere TRT tarafından kullanıma sunulan TRT Podcast’e erişmek, indirmek, görüntülemek ve/veya dinlemek için kullanabilirsiniz. TRT’nin TRT Podcast aracılığıyla sunduğu TRT İçeriği, her zaman TRT Podcast kullanılarak oynatılmalıdır.

TRT Podcast’i herhangi bir şekilde doğrudan veya dolaylı olarak değiştirmeniz, düzenlemeniz veya TRT Podcast’e ekleme yapmanız veya TRT Podcast’i başka bir materyalle birleştirmeniz yasaktır.

TRT Podcast’te belirtilenler dışında, herhangi bir TRT İçeriğini veya TRT markasını/logosunu cihazınızda veya başka bir yerde kullanma hakkınız yoktur.

TRT RSS Beslemeleri

“TRT RSS beslemeleri”, TRT tarafından sağlanan bir Çevrimiçi TRT Hizmetidir. Bunlar, sizin veya bir Ticari Kullanıcının ürün veya hizmet kullanıcılarının TRT İçeriğine erişmesini, görüntülemesini ve/veya dinlemesini sağlayan ve TRT tarafından besleme olarak tanımlanan bir RSS, API veya başka bir uygulamadır.

TRT İçeriğini web sitenizde, blogunuzda veya başka bir ürün veya hizmette görüntülemek için TRT RSS Beslemesini kullanabilirsiniz.

Abone olduğunuz TRT RSS Beslemelerini web sitenizde, blogunuzda veya diğer ürün veya hizmetinizde tam ve doğru olarak sunmanız gereklidir.

TRT Geleciğin İletişimcileri adresinde bulunan bir TRT İçeriğini veya diğer bir içeriği doğrudan veya dolaylı olarak değiştirmeniz, düzenlemeniz, bunlara ekleme yapmanız veya bunların özetini oluşturmanız veya bir TRT İçeriğinin tamamını herhangi bir HTML çerçeve kümesine yerleştirmeniz yasaktır. TRT RSS Beslemesinde belirtilenler dışında web sitenizde, blogunuzda veya başka bir ürün veya hizmette veya başka bir yerde bir TRT İçeriğini veya TRT markasını/logosunu kullanma hakkınız yoktur.

Video Seç İzle

Video Seç İzle (VoD), kullanıcıların video seçmelerini ve seçtikleri içeriği TV’lerinde veya bilgisayarlarında izlemelerini sağlayan İnternet Protokol TV’nin sunduğu dinamik özelliklerden biridir.

TRT Geleciğin İletişimcileri adresinde bulunan bir videoyu istediğiniz zaman izlemek için VoD’yi kullanabilirsiniz. VoD’de belirtilenler dışında web sitenizde, blogunuzda veya başka bir ürün veya hizmette veya başka bir yerde herhangi bir TRT İçeriğini veya TRT markasını/logosunu kullanma hakkınız yoktur.

Gömülü YouTube Videoları

TRT’nin çevrimiçi hizmeti, https://www.youtube.com/t/terms?gl=CA bağlantısındaki “Kullanım Şartlarına” uyulduğu sürece kullanıcılarımız tarafından kullanılabilecek gömülü YouTube videoları sunmaktadır:

TRT Uygulamaları

“TRT uygulaması”, TRT İçeriğine erişmenizi, görüntülemenizi ve/veya dinlemenizi sağlamak için TRT tarafından geliştirilen ve sunulan bir TRT Çevrimiçi Hizmetidir.

Uygulamalar, “Kullanım Şartlarına” uyduğunuz sürece kişisel kullanım amacıyla kullanılabilir. TRT Uygulamaları, uyumlu bir cihazda TRT İçeriğine erişmek, görüntülemek ve/veya dinlemek için TRT tarafından sunulan güncellemeleri indirmek için kullanılabilir. TRT’nin bir Uygulama aracılığıyla sağladığı TRT İçeriği, her zaman söz konusu Uygulama kullanılarak oynatılmalıdır.

Uygulamalar ile sunulan bir TRT İçeriğini veya diğer bir içeriği doğrudan veya dolaylı olarak değiştirmeniz, düzenlemeniz, bunlara ekleme yapmanız veya bunların özetini oluşturmanız veya bir TRT İçeriğinin tamamını herhangi bir HTML çerçeve kümesine yerleştirmeniz yasaktır. Uygulama’da belirtilenler dışında herhangi bir TRT İçeriğini veya TRT markasını/logosunu cihazınızda veya başka bir yerde kullanma hakkınız yoktur.

Sorumluluk Reddi

TRT sitesi “olduğu gibi” sağlanmaktadır. TRT yöneticileri, çalışanları, içerik sağlayıcıları, temsilcileri ve bağlı kuruluşları, ticarete elverişlilik, yeterli kalite veya belirli bir amaca uygunluk da dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere, geçerli yasaların izin verdiği en geniş ölçüde her türlü garantiyi reddetmektedir. TRT, sitenin veya TRT içeriğinin kullanımından kaynaklanan hiçbir zarardan sorumlu değildir. Bu sitede veya içeriklerinde yer alan işlevlerin kesintisiz veya hatasız olacağı garanti edilmemektedir. Site veya TRT içeriğinin, virüs veya herhangi bir zararlı yazılım içermediği garanti edilmemektedir. TRT, içeriğinin doğruluğunu, uygunluğunu ve güvenilirliğini sağlamak için makul tüm çabayı göstermektedir, ancak doğruluk, uygunluk veya güvenilirlik için garanti vermemektedir. TRT sitesinde arama özelliği bulunmaktadır. TRT, arama dizininde bulunan bilgilerin içeriği veya kullanılabilirliği ile ilgili her türlü sorumluluğu reddeder. TRT ayrıca, bir dizinin veya arama sonucunun eksiksiz veya doğru olduğuyla ilgili her türlü sorumluluğu reddeder.

Sınırlı Sorumluluk

TRT, yöneticileri, mensupları, çalışanları veya temsilcileri, doğal afetlerden, iletişim aksamalarından, TRT kayıtlarının, programlarının veya hizmetlerinin çalınmasından, imhasından veya bunlara yetkisiz erişimden kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakılmaksızın, kullanıcının TRT’den aldığı bir bilgiye güvenmesinden veya hatalardan, eksikliklerden, kesintilerden, dosyaların veya e-postaların silinmesinden kaynaklanan veya hatalardan, kusurlardan, virüslerden, işletim veya iletimdeki gecikmelerden ya da performans sorunlarından kaynaklanan her türlü zarar dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere sitenin, hizmetlerin, TRT içeriğinin veya site içerisinde yer alan veya site üzerinden erişilen materyallerin kullanımından doğan veya herhangi bir şekilde bunlarla bağlantılı sözleşmeye veya haksız fiile (kusur dahil ancak bununla sınırlı olmamak kaydıyla) dayalı kullanım kaybı, kar kaybı veya veri kaybı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere doğrudan, hususi, dolaylı veya netice kabilinden her tür zarar veya ziyandan hiçbir şekilde sorumlu olmayacaktır. TRT’nin sitenin kullanımından doğan veya kullanımıyla bağlantılı sözleşme, garanti, haksız fiil (aktif, pasif veya atfedilen kusur dahil), ürün sorumluluğu, kusursuz sorumluluk veya sair bir teori çerçevesindeki toplam sorumluluğu, hiçbir durumda siteye erişim veya siteyi kullanmak için (varsa) TRT’ye ödeyeceğiniz miktarı aşmayacaktır.

Uygulanacak Hukuk ve Yargı Yeri

Site kullanımından kaynaklanan her türlü ihtilaf Ankara/Türkiye’de bulunan mahkemelerde görülecektir; ancak, TRT’nin fikri mülkiyet haklarını herhangi bir şekilde ihlal etmeniz veya ihlal etme ihtimaliniz olması durumunda, TRT, ihtiyati tedbir kararı çıkarttırmak veya başka bir uygun yasal çözüm yolu için Ankara’daki herhangi bir mahkemeye başvurabilir. Yukarıda belirtilen ihtilaflar Türkiye Cumhuriyeti yasalarına tabi olacaktır ve taraflar, yukarıdaki hususlardan kaynaklanan veya bunlarla ilgili olan tüm ihtilaflarda Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri münhasır yargı yetkisine sahiptir. Bununla birlikte, işbu Sözleşmedeki hiçbir ifade, TRT’nin yargı yetkisine sahip herhangi bir mahkemeden geçici karar, ara karar veya koruyucu tedbir talep etme hakkını kısıtlamayacaktır.

Kısıtlamalar

Site kullanımından kaynaklanan her türlü ihtilaf Ankara/Türkiye’de bulunan mahkemelerde görülecektir; ancak, TRT’nin fikri mülkiyet haklarını herhangi bir şekilde ihlal etmeniz veya ihlal etme ihtimaliniz olması durumunda, TRT, ihtiyati tedbir kararı çıkarttırmak veya başka bir uygun yasal çözüm yolu için Ankara’daki herhangi bir mahkemeye başvurabilir. Yukarıda belirtilen ihtilaflar Türkiye Cumhuriyeti yasalarına tabi olacaktır ve taraflar, yukarıdaki hususlardan kaynaklanan veya bunlarla ilgili olan tüm ihtilaflarda Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri münhasır yargı yetkisine sahiptir. Bununla birlikte, işbu Sözleşmedeki hiçbir ifade, TRT’nin yargı yetkisine sahip herhangi bir mahkemeden geçici karar, ara karar veya koruyucu tedbir talep etme hakkını kısıtlamayacaktır.