Evden Uzakta

ZEIN KAYYALI

Ege Üniversitesi
Radyo Belgeseli

 

 

İsim : Zein Kayyali.

 

RADYO PROGRAM RAPORU YÖNERGESİ

 

 • Program Adı : Evden Uzakta.
 • Program Konusu : Göçmenlerin başarının hikayesi. 
 • Program Türü : Belgesel.
 • Program amacı : Başarabilen mültecilerin hikayesiler aydınlatmak ve pozitif yanlara bakmak. Mülteci kelime ile hep negatif  şeyleri duymaktan yerine bu sefer güzel şeyler duyalım. Belgesel ve bazı göçmen hayatlarına enteresan oluyor. Gerçeği sunmak ve gerçeğin hikayesini değişik yüzü aktarabilmek. İnsan Radyo’dan en önemli olan doğru ve gerçeği almaktadır. 
 • Program önemi : İnsanların mülteci hakkında bilmediği şeyleri öğrenmek , güzel bir şekilde ve hikaye gibi dinlemek biraz pozitif bakış açısı olsun çünkü bütün mülteci parasız yada işsiz değil. Çoğu çok iyi yaşayabildiler ve pes etmediler. Güzel ve hayat kendi w kendi ailelerine kurdular. Bunları görelim diye düşündüm.
 • Program hedefi ve hedef kitlesi : Hedefi biraz mülteci konusunda farkındalığı yaratmak ve ön yargıları değiştirmek.
 • Yayın süresi : 5-6 PM arasında insanlar kendi işlerini yaparken dinleyebilip.
 • Program İçeriğinde Yer Alacak Unsurlar (röportaj, vox pop vb.) : Özel röportaj.

· Programda yer alacak program öğeleri : Doğal efektler kullanacağım, konuğun şirketinde bir görüşme sırasında şirketin doğal sesini kullanacağım.

· Program için belirlenen akış : Giriş yapıp programda konuğun ile yapan röportajdan alıntıları koyup yorum yaparak konuğun tecrübelerinden yola çıkarak göç ilgili bilgi ekleyeceğim . 

Konuğuma sorduğum soruları :

  1. Suriye’den çıktığınız sebepleri açıklayınız.
  2. Türkiye’ye gelmeden önce Türkiye’de oluşturacağınız hayata ilgili fikirleriniz nele1rdir? Neler bekliyordunuz?
  3. Türkiye’de en fazla zorlandığınız şeyler nelerdir?
  4. Türk dili nasıl hakim oldunuz ?
  5. Kendi şirketiniz oluşturunca kendini başarılı hisseder misiniz?
  6. Mülteci deyince aklınızda nasıl bir kişi görüyorsunuz?
  7. Sizce Türkiye’de Suriye yada diğer ülkelerden gelen mültecilerin hakkında  genel ön yargıları hak ederler mi?
  8. Sizin hikayeniz başarılı sayılırsa en önemli açı ne olabilir?

 

(Programda sadece konuğun cevabı olacak, konuğun hikayesi dinleyip cevaplarının üzerinde yorum yaparak program metni oluşturacağım)

 

METİN :

Kendimizi bazı kötü durumlarda belirli bir eylemde bulunmaya mecbur bulduğumuzda, bazılarımız kurban rolü oynayacak ve pes edecek , ancak birçoğu ayağa kalkıp sıfırdan başlayacak ve hatta başarılı olacak.

Ben Zein kendimi mülteci olarak bu konuyu çok iyi anlıyorum.

 Evden uzakta programda bugün sizinle bir mülteci kısa hikayesi dinleyip saklanan ve kişinin içinde olan çatışmalarından ve tecrübelerinden belki bir iki yeni şeyleri öğrenmiş oluruz.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği António Guterres  şunları söyledi: ‘Her mültecinin hikayesi farklı ve acıları kişisel olsa da, hepsi sadece hayatta kalma cesaretini değil, aynı zamanda parçalanmış hayatlarını sürdürme ve yeniden inşa etme cesaretini de paylaşıyor.’

Avukat Orwa Abdulrahim bir mülteci İstanbul’a gelip sıfırdan hayatı başlamış.. Suriye’den ayrıldığı sebepler nelerdir?

 • 1 Cevabı! Ana sebep ……

Savaş ölüm demek. Bir kişinin hep ölüm tehdit altında biraz dayanmış olursa bile artık  çocukları varsa daha fazla korkar ve daha fazla kendi ve kendi ailenin hayatına düşünmeye başlar.. İnsan doğasında bu var  kendi ailenin hayatına korumaya çabalar. Güvenlik ararken gideceği yere ve Orwa hikâyesinde İstanbul’da demek neler var acaba beklentileri nelerdir?

-2 Cevabı! Türkiye’ye …

Hiçbir şey beklememek sadece yaşayabilmek ve sadece güvenli bir yer bulmak bu kadar basitti..

İstanbul çok güzel yeni bir yer yeni bir ülke, ama mülteciye en zor olan şeyleri nelerdir?

 •  Cevabı! Bir sürü şeyler de var..

2. KISIM

-Her mültecinin bir hikayesi var,  çok zor ya da çok üzgün olmuyorsa bile bir noktada en azında hayatını evinde bırakıp ve yeniden başlamış.

Dima bir Suriyeli İngilizce öğretmen kız çocuğu ile İstanbul’a gelip tek başına başarabildi.

Suriye’de savaş varken 5 yıl yaşamış ama o nasıl bir hayattı ? Nasıl bir tecrübeydi Dima’yla biraz hayatının detaylarına girdik … Orada yaşadıklarını duyalım..

 • Cevabı ! Bir yere gitmek isliyorsun…

Her şey bırakıp çıkmak çok zor bir karar bir kişi için.. Türkiye’de hep bunu soruyorlar bana ‘Sen nasıl evini bırakıp kaçıyorsun ?’

 • Cevabı! Benim küçük bir kızım var…

Bilmediğin bir yere gitmekten korkarak gidersin değil mi? Hiçbir şey bilmeden dil bile yokken ve bir kadın ve kız çocuğu ile nasıl bir hayat seni bekliyordu?

 • Cevabı! Bu kadar biz zor bir hayat….

Dima çok sosyal bir insan Türklerle hemen arkadaşlık yapmış dil öğrenmeye başlamış ve hemen yabancı dil bildiği için özel bir okulda İngilizce öğretmen oldu.  Onun kız çocuğu için bir de onun için çok iyi bir başarmak sayılır.

 • Cevabı ! iki yıl öğretmenlik yaptım ..

Başarmak Dima için ne demek?

 • Cevabı! Bir mülteci ya da bir yabancı..

Kapanış:

Göç her yönüyle kötü ve yorucu bir şey değildir ve bazı insanlar için parlak yönler vardır ve bazıları için göç iyi ve başarılı bir başlangıç ​​yapmış ve yeni ufuklar açmıştır.

İltica konusunda sinema, eğitim ve sanayi gibi pek çok alanda birçok başarı öyküsü vardır.

Birçok sanayici sanayisini ve deneyimini yeni kentlerine aktardı ve verimli fabrikalar kurdu.  Ve birçok genç erkek ve kadın, yeni ülkelerdeki önemli üniversitelerde öğrenme alanını girdi ve yüksek yeterlilik gösterdiler ve becerilerini vurgulamak için bu fırsatlardan yararlanabildiler.

- Macera içinde gibi bütün hayatımız yaşarsak kendimizi  kahraman hissedebiliriz her farklı kişi mülteci yada normal bir insan olsa da hayatında farklı maceralar yaşar ve farklı hikayeler sahip olur.

Orwa ve Dima hikayesinden küçük bir ilham alabilsek yeter. 

Göçmenlere sunulan tüm başarılara ve fırsatlara rağmen , ayrılığın acısı , vatan ve aile unutulmayacak bir şey olmaya devam ediyor ve vatanı yeniden inşa etmek ve aile ile kavuşmak için vatan toprağına dönme hayalimiz var. 

Bugün farklı hayatlar yaşadık beraber şimdi hayatımıza dönelim ve her şeylerin  kıymetini bilelim Sağlıklı kalın ve görüşmek üzere.

 

Diğer bilgiler:

 • Ses kaydı Telefondan aldım, konuklarıma soruları atarak ses kaydı telefonlarında kaydedildiler ve gönderdiler bana. Sonra kurgu Premiere Pro CC programda yaptım. Efekt ve müzik ekledim.
 • Ön hazırlık konuklarımla konuşup kendi hikayelerini duyup ve kendi tecrübelerimle bildiğim için ne hakkında konuşacağım biliyorum.
 • Bir sıkıntı yaşadım pandemi olduğu için konuğumla güreşemedim ve soruları attım ama Dima fazla çok konuştu ve fazla ses kaydı oldu bende bunu çok zorladım iyi parçalar almak için. Orwa yazıklarında okuyormuş gibi ses kaydı oldu ve bunu çok kötü bir şey. Ama benim etrafımda Türkçe konuşan çok az ve bu iki kişi sadece röportaj yapabildim. Ama sonuçta beklediğimden daha güzel çıktı ve çok eğlendim program yaparken ama inanıyorum daha güzel yapabildim.

 

 

Teşekkürler ederim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Radyo Belgeseli