Bayrağımız Türkçe

Büşra Akkuş

Beyza Zeybek

Hacettepe Üniversitesi
Sosyal Medya Yönetimi

2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı'na yönelik hazırladığımız projemizin ismini şairimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın "Türkçem, benim ses bayrağım" dizesinden ödünç aldık. "Haydi gelin, bayrağımızı birlikte dalgalandıralım!" sloganıyla "Bayrağımız Türkçe" adında bir Instagram hesabı açtık. Dilimizin bilinmeyen özelliklerini, doğru bilinen yanlışları, yabancı kelime ve kavramların dilimizdeki karşılıklarını kısa videolarla milletimize hatırlatmayı amaç edindik.

Başta öğrenciler olmak üzere çeşitli yaş gruplardan konuklarımız kısa videolar çekip gönderdi, projemize destek oldu. Hatta Türkçe öğrenen Fransız ve Danimarka yurttaşı iki hanımefendi dahi projemize güç verdi, kendi seçtikleri kelimelerin anlamlarını Türkçe olarak hatırlattılar bize ve takipçilerimize. 

Projemiz "Türkler kendi dilini bile bilmez" algısını tersine çevirmeye çalışan pozitif bir perspektif sunuyor: "Hayır, Türkçemiz bizim bayrağımızdır, dilde bağımsızlığın sembolüdür ve her Türk yurttaşı (ve Türkçe öğrenen yabancılar) bu bayrağın değerini bilir!". Öte yandan 30 saniyeden kısa videoları, sosyal medyada çok zaman geçiren ama uzun paylaşım ve videolara tahammül edemeyen Z kuşağına hitap edebilmek için seçtik. Bu da projemizin bir başka farkı oldu. 

1 Haziran 2021'de yayına başlayan sosyal medya hesabımız çok kısa sürede 4.000 üzerinde takipçiye ulaştı. Hesabımızın istatistiklerine bakıldığında düzenli bir büyüme eğrisi göze çarpıyor. Hemen tüm büyük illere dağılmış takipçilerimizin 3/4'ünün 35 yaş altı kişilerden oluşması ayrıca gurur kaynağımız. Genç kuşaklara ulaşabilmek, Türkçemiz ile ilgili duyarlılığı o yaş aralığı içinde de artırmak en önemli hedefimizdi. O hedefe doğru ilerlemeye devam ettiğimizi görüyoruz. 

 

 

  

 

Sosyal Medya Yönetimi